CVV2 چیست؟

CVV2 امنیت کارت

چه در ایران باشید و از کارت های بانکی ایرانی استفاده کنید و چه از کارت های بانکی خارجی مانند کارت های مستر کارت و ویزا کارت استفاده کنید، قطعا عددی 3 رقمی یا 4 رقمی را درج شده در پشت یا روی کارت خود دیده اید. اصطلاحا این عدد را سی وی وی تو مینامند اما اسامی دیگری نیز دارد که ممکن است در کشور ها و یا شبکه های بانکی دیگر به آن بر بخورید. از جمله دیگر اسامی CVV2 که ممکن است در دیگر کشور ها یا هنگام پرداخت اینترنتی به آن بربخورید و لازم است بدانید، میتوان این موارد را نام برد: CCV, CVC, CVV, CSC و در نهایت SPC.
اما CVV2 به چه کار می آید و برای چه چیزی ساخته شده است؟ با روی کار آمدن کارت های بانکی و پر کاربرد شدن آن ها، یک مشکل بسیار بزرگ به وجود آمد و آن امکان سرقت کارت های بانکی بود. در واقع یکی از علت های به وجود آمدن کارت های بانکی این بود که افراد وجه نقد به همراه نداشته باشند و امکان سرقت کم شود، اما با پر رونق شدن کارت های بانکی، خود کارت های بانکی هدف سارقان قرار گرفت. در نتیجه اقدامات برای بالا بردن سطح امنیت این کارت ها افزایش یافت و رمز کارت و آدرس دارنده ی کارت، به مشخصات مورد نیاز برای استفاده از کارتها اضافه گردید.
اما با گذشت زمان و به خصوص با ورود به دهه اخیر، استفاده از کارت های بانکی برای پرداخت های آنلاین و اینترنتی افزایش یافت. در اینجا معضل جدیدی به وجود آمد و آن این بود که اگر فردی هنگام استفاده شما از کارت بانکی، موفق به دیدن آن یا سرقت آن میشد میتوانست به راحتی با خدمات آنلاین موجودی فرد را به سرفت ببرد. در نتیجه CVV2 به این منظور مورد استفاده قرار گرفت. در واقع استفاده از این کد، مختص به استفاده از پرداخت آنلاین است و به این منظور طراحی شده که سارقان بدون داشتن این کد، نتوانند از خدمات اینترنتی استفاده نمایند.
یکی از نکات مهم این است که اغلب افرادی که در ایران از کارت های بانکی خارجی استفاده میکنند، کارت های مستر کارت و ویزا کارت دارند. باید توجه داشته باشید که هم شبکه بانکی مستر کارت و هم شبکه بانکی ویزا کارت، این کد را با نام CVC2 میشناسند. نکته دیگر اینکه در مسترکارت ها و ویزا کارت ها رمز در پشت کارت درج گردیده است اما در آمریکن اکسپرس کد در جلوی کارت درج شده است. همچنین در کارت های مستر و ویزا معمولا عدد 3 رقمی و در آمریکن اکسپرس کد 4 رقمی است. در برخی از کارت ها، 4 شماره آخر شماره کارت شما در بالای شماره کارت دوباره حک شده است. مراقب باشید آن عدد را با CVV2 اشتباه نگیرید.

0 I like it
0 I don't like it

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *