گران‌ترین شهرهای جهان

گرانترین شهرهای جهان آسیایی هستند

گران‌ترین شهرهای جهان تا پایان سال 2017 بیشتر از آن آسیا هستند و سنگاپور کماکان در مقام اول است.

تحقیقات « Economist Intelligence Unit » نشان می‌دهد که سنگاپور جایگاه خود را به عنوان گران‌ترین شهر برای زندگی در دنیا حفظ کرده است. هنگ کنگ و زوریخ مقام دوم و سوم را دارند و نیویورک به مقام نهم رفته و 2 پله نزول داشته است. در چهار سال گذشته، جنوب شرقی آسیا همیشه در چهار رتبه‌ی اول بوده است.

لیست ده شهر گران دنیا به شرح زیر است:

1- سنگاپور – سنگاپور

2- هنگ کنگ – هنگ کنگ

3- سوییس – زوریخ

4- ژاپن – توکیو

5- ژاپن – اُساکا

6- کره‌ی جنوبی – سئول

7- سوییس – ژنو

8- فرانسه – پاریس

9- ایالات متحده امریکا – نیویورک

10- دانمارک – کوپنهاگ

در این تحقیق قیمت 160 کالا و سرویس در این شهرها، از مواد غذایی گرفته تا تجهیزات و مسکن، باهم مقایسه شده است. برای رده‌بندی سال 2017، 50000 قیمت باهم مقایسه شده است.

چرا سنگاپور

سنگاپور جای بسیار خاص و مهمی است. چه شهر سنگاپور و چه کشور سنگاپور. دولت قوی، اقتصاد سالم و مستحکم با قراردادهای صریح و دقیق انبوه سرمایه گذاری خارجی را به سوی خود کشیده است. به لحاظ سنتی و تاریخی، بافت بومی سنگاپور کم‌خرج و فروتنانه زندگی می‌کرده‌اند. این سرمایه‌گذاران خارجی بودند که غذاعای گران را وارد این کشور کردند. تعداد بالای کارگران خارجی که روز به روز بیشتر می‌شد یک شهر پرجمعیت را، پرجمعیت تر کرد و تقاضا برای مسکن رفته رفته قیمت‌ها را در این شهر بالا برد.

اما در مورد باقی شهرها، این رده بندی رابطه‌ی مستقیم با بازار آزاد و تجارت جهانی دارد. کاهش ارزش دلار آمریکا باعث سقوط دو پله ای نیویورک در لیست شده‌است. همین عامل در مورد پوند انگلستان، باعث سقوط 18 پله‌ای لندن نیز شده‌است.

آرامش اقتصادی در چین، هزینه‌ی زندگی در شهرهای اصلی چین را به شکل تاثیرگذاری کاهش داده است. با این وجود یک خیز به بالا در شهرهای آسیایی دیده می‌شود. ژاپن و کره‌ی جنوبی پیشتاز این عرصه هستند و بر خلاف سنگاپور و هنگ‌کنگ، عوامل داخلی اولین تاثیر را بر این دو کشور داشته است.

آسیا به خلق محیط‌های زندگی با کیفیت بالا و ایجاد فرصت‌های اقتصادی تازه ادامه خواهد داد.

به نقل از Forbes

0 I like it
0 I don't like it

در سال 1369 در اهواز متولد شدم و بیش از بیست سال است که در اصفهان زندگی میکنم. علایق اصلی من موسیقی کلاسیک و فلسفه‌ی غرب است. در دانشگاه در رشته‌ی فیزیک حالت جامد تحصیل کرده ام.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *