پول و سینما

پول و سینما به یکدیگر ‌گره خورده‌اند

یکی از بزرگ‌ترین ماشین‌های چاپ پول در جهان هالیوود است.

همه چیز در این خلاصه می‌شود که مردم دوست دارند سرگرم شوند. بهتر است اینگونه حرف خود را تغییر دهم؛ سینما وجود دارد چون مردم اوقات فراغت دارند و می‌خواهند آن را پر کنند. در سال‌های پیشین و دوران پیش از سینما این تئاتر و اپرا بود که برای مردم جنبه‌ی سرگرمی داشتند. البته باید بگوییم اغلب مردم. چه بسا نویسندگان و هنرمندانی که دغدغه‌ی سرگرم کردن مردم را در سر نمی‌پروراندند.

هنگامی که اولین سینماتوگراف توسط برادران لومیر ساخته شد و هنگامی که اولین فیلم‌های توماس ادیسون برای پخش آماده می‌شد چیزی به جز بیان یک قصه هدف ایشان نبود. نمایش یک تصویر که در آن اتفاقی رخ می‌دهد تجربه‌ی نوینی از قصه‌گویی بود که هالیوود به خوبی آن را درک کرد.

مردم برای قصه شنیدن پول خواهند داد. این همان جمله‌ی انگیزشی برای اولین کمپانی‌های خورده‌پا در هالیوود بود. خورده‌پاهایی مثل برادران وارنر که امروز خود یکی از بزرگترین سرمایه داران سینما هستند.

سینما که امروزه در کشور ما بسیار مورد استقبال قرار گرفته است، این سال‌ها پول‌های هنگفتی به جیب سرمایه‌گذاران راهی ساخته است و شنیدن رقم‌های میلیاردی را برایمان عادی کرده است. امروز شاهد ساخته شدن سینماهای مدرن و استاندارد در کشور هستیم و این یعنی این روزها مردم برای فیلم دیدن خوب پول می‌دهند.

گران ترین فیلم های ایران و جهان:

جهان: هالیوود معمولاً از گفتن رقم‌های دقیق خود داری می‌کند اما تا به امروز می‌توان «دزدان دریایی کارائیب: سوار بر امواج ناشناخته» را پرهزینه‌ترین فیلم تاریخ سینما دانست. بودجه‌ی آن مبلغی بیش از 378.5 میلیون دلار تخمین زده شده است.

همچنین فیلم «آواتار» ساخته‌ی جیمز کامرون با فروش بیش از 2.7 میلیارد دلار رکورد دار فروش در تاریخ سینمای جهان است البته با احتساب تورم ایالات متحده، فیلم «بربادرفته» که در 1939 اکران شد اگر امروز اکران می‌شد، به پول امروز فروشی بیش از 3.4 میلیارد دلار را می‌داشت.

ایران: آمار دقیقی از بودجه‌های سینمای ایران در دست نیست اما با تخمین‌هایی می‌توان گفت که فیلم «محمد رسول‌اله» ساخته‌ی مجید مجیدی با بودجه‌ای حدود 100 میلیارد تومان ساخته شده که اولین همکاری مستقیم سینمای ایران و جهان نیز هست.

باید اشاره که کنم که فیلم «نهنگ عنبر 2» ساخته‌ی سامان مقدم با فروش بیش از 20 میلیارد تومان رکورد دار فروش در تاریخ سینمای ایران است.

0 I like it
0 I don't like it

در سال 1369 در اهواز متولد شدم و بیش از بیست سال است که در اصفهان زندگی میکنم. علایق اصلی من موسیقی کلاسیک و فلسفه‌ی غرب است. در دانشگاه در رشته‌ی فیزیک حالت جامد تحصیل کرده ام.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *