ویزا کارت چیست؟

درباره ویزا کارت
ویزا کارت چیست؟

ویزا کارت مشهور ترین و موفق ترین شبکه ی تبادل اطلاعاتی بانکی دنیا است. دفتر مرکزی این کمپانی 59 ساله در کالیفرنیای آمریکا واقع گشته است. بسیاری از مردم دنیا این کمپانی را با نام قدیمش یعنی Bank Americard میشناسند. اما زمانی که میگوییم ویزا کارت مشهور ترین شبکه تبادل بانکی اطلاعاتی در دنیا است، به چه معناست؟

تا کنون برایتان سوال پیش آمده است که چگونه با کارت بانکی خود، میتوانید از دستگاه های خودپرداز و POS تمامی دیگر بانک ها استفاده نمایید؟ و چگونه است که نمیتوانید از کارت بانکی ایرانی خود در دیگر کشور های دنیا استفاده کنید؟ در واقع کارت های بانکی ایرانی تماما از شبکه تبادل اطلاعات بانکی “شتاب” پشتیبانی میشوند که لوگوی آبی رنگ آن را میتوانید در تمامی کارت ها ببینید. اما “شتاب” تنها در ایران فعال است و در واقع پاسخی به تحریم های بانکی علیه ایران است. تحریم های بانکی باعث شده است که در ایران هیچ گونه شبکه تبادل اطلاعات بانکی بین المللی فعالیت نداشته باشد و شبکه هایی مانند ویزا کارت و مستر کارت با بانک های ایرانی وارد کار نشوند.

ویزا کارت مشهور ترین شبکه ای است که در دنیا فعال است. به این معنی که چنانچه شما کارتی بانکی با لوگوی ویزا کارت داشته باشید، نه تنها میتوانید از آن در تمامی کشور ها استفاده نمایید، که میتوانید از طریق آن پرداخت های ارزی خود را انجام داده و به دیگر کشور ها پول ارسال و یا دریافت نمایید و یا از سایت های اینترنتی سراسر دنیا خرید نمایید. همانطور که ذکر شد، به دلیل تحریم ها علیه کشور عزیزمان در حال حاضر این شبکه ها در ایران فعالیت ندارند و به همین دلیل است که ایرانیان برای پرداخت های خارجی خود باید مشقت های فراوان کشیده و به هنگام سفر های خارجی هم باید به جای کارت بانکی، ارز نقد همراه ببرند.

این نکته ی مهم را باید یاداور شویم که در حال حاضر، کارت های بانکی ایرانی تماما دبیت کارت (Debit Card) هستند. به این معنا که شما از این کارت ها تنها به میزانی میتوانید استفاده نمایید که در بانک خود موجودی دارید. اما ویزا کارت، انواع کارت های مختلفی را ساپورت میکند که ممکن است بسیار متفاوت از چیزی باشد که گمان میکنید.

احتمالا با خواندن این مطلب سوالات بسیاری برای شما پیش آمده است. برخی از مهم ترین این سوالات را در زیر مشاهده میکنید و اگر به دنبال پاسخ هر یک از آن ها هستید، کافی است بر روی کلمه “پاسخ” در مقابل هر کدام کلیک نمایید:

  1. مزایای داشتن مسترکارت چیست؟ پاسخ
  2. تفاوت ویزا کارت با مسترکارت چیست؟ پاسخ
  3. تفاوت کردیت کارت (Credit Card) و دبیت کارت (Debit Card) چیست؟ پاسخ
  4. صادر کننده کارت و شبکه ی بانکی چه تفاوت هایی دارند؟ پاسخ
  5. مشهور ترین شبکه های بانکی به جز مستر کارت کدام ها هستند؟ پاسخ
2 I like it
0 I don't like it

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *