مقایسه عوارض خروج از کشور ایران و دیگر کشور ها

عوارض خروج از کشور

این روز ها خبر افزایش قیمت عوارض خروج از کشور را زیاد میشنویم. اما عوارض خروج از کشور چیست و برای چه دریافت میشود؟ آیا عوارض خروج از کشور در تمام دنیا وجود دارد؟ اگر وجود دارد، آیا به همین شکل است؟
عوارض خروج از کشور در هر کشوری به یک نام شناخته میشود. آنچه مهم است این است که این عوارض، یک چیز عمومی در دنیا نبوده و در بسیاری از کشور ها چنین چیزی وجود ندارد. در بسیاری از کشور ها نیز عوارض خروج، تنها بر سفر های هوایی اعمال میشود و هزینه ی آن را زمان خرید بلیط هواپیما و یا در فرودگاه پرداخت میکنید.
عوارض خروج از کشور در ایران، از زمان جنگ ایران و عراق آغاز شد. در زمان جنگ، به دلیل کمبود درآمد های دولت به نسبت هزینه ها، مقرر شد عوارض خروج از کشور از مسافران دریافت شده و میزان آن سالانه به پیشنهاد دولت و با تصویب مجلس تغییر یابد. میزان افزایش این عوارض، به صورت سالانه تا سال 1396 بسیار کم و ناچیز بوده است. در سال 1396 عوارض خروج هوایی از کشور 75 هزار تومان، خروج زمینی و دریایی از کشور 25 هزار تومان و در نهایت سفر حج 37 هزار تومان بوده است. با توجه به این که 75 هزار تومان تقریبا معادل 17 دلار است، میتوان این میزان از عوارض را در مقایسه با دیگر کشور ها، نه یک عوارض سنگین و نه یک عوارض ارزان دانست.
در لایحه پیشنهادی دولت برای تامین بودجه سال 1397، پیش بینی شده است که عوارض خروج از کشور برای سفر اول 220 هزار تومان، سفر دوم 330 هزار تومان و برای سفر سوم به بعد 440 هزار تومان باشد. این رقم برای سفر های زیارتی 110 هزار تومان خواهد بود. این افزایش قیمت در عوارض خروج از کشور، یک اتفاق نامعمول در دنیا است که در کمتر کشوری رخ داده است. هر چند که این لایحه همچنان پیشنهادی بوده و برای اجرایی شدن نیاز به تصویب مجلس دارد.
اگر این مبالغ به تصویب مجلس برسد، با احتساب اینکه 440 هزار تومن تقریبا معادل 105 دلار است، میتوان گفت ایران یکی از گران ترین عوارض خروج از کشور دنیا را خواهد داشت! احتمالا تنها کشوری که در دنیا رقم عوارض خروج از کشور ثابت داشته و از این مبلغ بیشتر است، کشور “فیجی” است که عوارض آن 125 دلار است.
اما عوارض خروج از کشور در اغلب دنیا مانند ایران نبوده و رقمی ثابت نیست. بلکه بسته به نوع سفر شما، مسافتی که از کشور دور میشوید و سطح و قیمت بلیطی که برای خروج گرفته این تغییر میابد. در زیر عوارض خروج از کشور در برخی از کشور ها را به ترتیب گران به ارزان مشاهده میکنید:
فیجی: 125 دلار
پاناما: 60 دلار
سری لانکا: 46 دلار
استرالیا: 45 دلار
لبنان: 40 تا 100 دلار
هوندوراس: 37 دلار
جامائیکا: 35 دلار
کاستوریکا: 29 دلار
کوبا: 25 دلار
مکزیک: 25 دلار
عربستان: 23 دلار
تایلند: 22 دلار
اندونزی: 17 دلار
چین: 16 دلار
آلمان: 10 تا 63 دلار
اتریش: 8 تا 39 دلار
ترکیه: 6 دلار
مصر: 5 دلار
بنگلادش: 4 دلار
مالزی: 1 تا 16 دلار

0 I like it
0 I don't like it

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *