بیکاری

بیکاری یکی از مهمترین مسائل اقتصادی دنیاست

بیکار به مردمی گفته می‌شود که برای کار آماده‌اند اما شغلی ندارند و به طور فعالانه در چهار هفته‌ی گذشته دنبال شغل گشته‌اند. همچنین افرادی که به طور موقت از یک کار معلق شده‌اند و منتظر تماس بازگشت هستند بیکار به حساب می‌آیند.

افرادی که در چهار هفته‌ی اخیر دنبال کار نگشته‌اند بیکار به حساب نمی‌آیند. حتی افرادی که شغل می‌خواهند اما فعالانه به دنبال آن نیستند از لیست بیکاران کنار گذاشته می‌شوند. عده‌ای هستند که به آنها کارگران بی‌انگیزه گفته می‌شود. اینها افرادی هستند که در دوازده ماه گذشته به دنبال کار بوده‌اند اما دیگر نا امید شده و در چهار هفته‌ی اخیر فعال نبوده‌اند. رد اینها گرفته می‌شود چرا که پیشبینی می‌شود به محض رونق گرفتن اوضاع کار جست و جو را آغاز می‌کنند. اما افراد بالای شانزده سال که در هفته‌ی گذشته چند ساعت کار داشته و بابت آن دست مزد گرفته‌اند، شاغل محسوب می‌شوند. افرادی که به طور موقت در هفته‌ی گذشته کار نکرده‌اند نیز شاغل به حساب می‌آیند.

تعریفات بالا بر اساس تعاریف  Bureau of Labor Statistics صورت گرفته‌اند.

محاسبه نرخ بیکاری

جمعیت = افراد غیر دانشگاهی + ارتش + افراد دانشگاهی

افراد غیر دانشگاهی = نیروی کار + افراد خارج از نیروی کار(افرادی که دیگر به دنبال شغل نیستند، توان کار ندارند و یا سن زیر شانزده سال دارند)

نیروی کار = بیکار + شاغل

علل بیکاری

به طور کلی بیکاری وقتی ایجاد می‌شود که اقتصاد از رونق بیافتد. مشاغل و بنگاه‌های اقتصادی سود کمتری داشته و در نتیجه مجبور به تعدیل نیرو می‌شوند. به عنوان مثال بحران اقتصادی سال 2008 بزرگترین نرخ بیکاری از دهه‌ی 1980 میلادی تاکنون را به وجود آورد.

از دیگر عوامل ایجاد بیکاری در کشورهای توسعه یافته می‌توان به رقابت بین تولید کنندگان اشاره کرد. همچنین پیشرفت تکنولوژی و اتوماسیون گسترده باعث ایجاد بیکاری شده است.

نتایج

اولین نتایج بیکاری در فرد بیکار اوضا بد اقتصادی و به تبع آن افسردگی است. برای دولت نیز اگر نرخ بیکاری از 5 یا 6 درصد بیشتر شود، ضربات جبران ناپذیری به اقتصاد خواهد زد. وقتی این همه فرد بیکار وجود داشته باشد یعنی آنکه دولت و کشور یکی از مهم‌ترین عوامل رشد اقتصادی که نیروی کار فعال باشد را از دست داده است.

فساد، عدم ثبات سیاسی و اقتصادی، اعتیاد و فحشا از دیگر نتایج اصلی بیکاری است.

 

به نقل از thebalance

0 I like it
0 I don't like it

در سال 1369 در اهواز متولد شدم و بیش از بیست سال است که در اصفهان زندگی میکنم. علایق اصلی من موسیقی کلاسیک و فلسفه‌ی غرب است. در دانشگاه در رشته‌ی فیزیک حالت جامد تحصیل کرده ام.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *