استفاده از کدهای QR در زندگی روزمره

QR کد در زندگی روزمره استفاده می شود.

کد QR
مسلما کدهای QR را جاهای گوناگونی دیده اید. محصولات فروشگاه ها، لباس، بیلبوردهای تبلیغاتی و… . این کدهای QR را که حاوی اطلاعاتی نظیر ادرس اینترنتی ، نام، نشانی، تلفن یا هر اطلاعات دیگری می باشند، را می توان به کمک تلفن های هوشمند اسکن کرد که بعد از اسکن رمزگشایی اطلاعات مورد نظر صورت می گیرد.
QR مخفف عبارت Quick Response Code (کدهای واکنش سریع) می باشد. این کد دو بعدی با ساختار ماتریسی می باشد که میتوان به اطلاعات گسترده ای که در ان وجود دارد، به سرعت دسترسی پیدا کرد. یک QR کد قادر است تا 7089 رقم عددی را در خود نگه دارد! این کدها به سادگی برای رایانه ها قابل درک و خواندن هستندو تنها توسط ماشین قابل رمز گشایی هستند.

با QR کد کارهای خود را انجام دهید.

تاریخچه
QR کد در سال 1994 با هدف استفاده در صنایع تولید خودرو بوسیله یک تیم از مهندسان ژاپنی به وجود امد. به دلیل سرعت 20 برابر ان در خواندن و تفسیر اطلاعات، به علاوه افزایش قابلیت ذخیره سازی، در ژاپن بسیار فراگیر شد و در میان کدهای دو بعدی بیشترین کاربرد را پیدا کرد.
در اوایل سال 2000 میلادی QRکد به عنوان یک استاندارد بین المللی از سوی ایزو معرفی و به سرعت در سراسر دنیا از جمله اروپا و امریکا فراگیر شد.

کاربرد QRکد
QRکد راهی سریع برای دست رسی به اطلاعات از طریق گوشی های همراه است و نیازی به فناوری سخت افزاری خاصی ندارد.
یکی از موارد استفاده از QRکد در کشور ما علاوه بر تبلیغات، اطلاع رسانی و… برچسب های QR طرح شبنم است که از سال 1391 برای کالاهای وارداتی استفاده می شود. به طور کلی این QR ها می توانند در مجلات، تابلوها، اتوبوس هاو … استفاده شوند.

QR کد شبنم در ایران

چگونگی خواندن کدهای QR با تلفن همراه
برای اسکن کدهای QR با تلفن همراه یا تبلت باید به یک دوربین با قدرت تفکیک مناسب ونرم افزار بارکد خوان مجهز باشد. اگر سیستم عامل گوشی شما اندروید است، برنامه های متعدد اسکن QR برای ان وجود دارد اما برنامه Barcode scanner را می توان نام برد.
اگر سیستم عامل IOS دارید محبوب ترین برنامه ReadLaser می باشد. البته بعضی تلفن های همراه نرم افزار کدخوان را به طور پیش فرض نصب شده دارند. فناوری NFC در گوشی های جدید با یک ضربه کوچک به اسکن کدها می پردازد.

مزایای QR به جای بارکد
در نگاه اول بارکدها با کدهای QR شباهت دارند اما لازم به ذکر است که کدهای QR به مراتب پیشرفته تر، سریعتر و قدرتمندتر از بارکدها هستند. برای خواندن بارکدها حتما نیاز به دستگاه بارکدخوان برای رمز گشایی است اما همانطور که اشاره کردیم QR به راحتی توسط تلفن همراه شناسایی می شود. قابلیت نگه داری آنها نسبت به بارکدها بیشتر است و محدود به زبان خاصی نیستند و هرنوع الفبایی از هر زبان از جمله پارسی قابل رمزگذاری می باشد.

مقایسه بارکد با QR کد
برای اینکه اطلاعاتQR به طور کامل دریافت شود، توجه به چند مورد ضروری است:
1.حجم اطلاعات موجود در کد و کیفیت تصویر
2. تولید بارکد طبق استاندارد
3. زاویه اسکن کد
4. قدرت پردازش گوشی

سوءاستفاده و خطرات
همانند باقی تکنولوژی ها در استفاده از کدهای QR هم ممکن است سوءاستفاده هایی صورت گیرد:
• با توجه به غالب کاربرد کدهای QR که با تلفن های همراه انجام می شود، احتمال خطرهای فنی و مالی وجود دارد.
• خطر دیگر دریافت انواع بدافزارهاست که مشکلات جدی برای نرم افزارها به وجود می اورد.
• هدایت کاربر به سمت وب سایت های الوده نیز از مهم ترین موارد سوءاستفاده می باشد.

1 I like it
0 I don't like it

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *